Thüringen’de AfD ile işbirliği: ‘CDU, şeytanla ittifak yaptı’

Yunus Ülger

ALMANYA – Almanya’da yapılan kamuoyu yoklamalarında ülke genelinde yükselişini sürdüren faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin Thüringen eyaletinde Hıristiyan Demokrat Birliği Partisi’nin (CDU) arsa alım vergisinin düşürülmesini öngören yasa teklifine destek vermesi ülkede eleştiri ve tartışmalara neden oldu.

Thüringen Eyaleti’nde Sol Parti (Die Linke), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller’den oluşan azınlık hükümeti bulunuyor. CDU, her fırsatta AfD ile federal, eyalet ve yerel düzeyde işbirliği yapmayacağını ısrarla dile getirse de hükümetten yasa teklifine destek alamayınca, AfD’nin destek vereceğini bildiği halde yasa teklifini meclise sundu. Teklif, AfD’nin desteğiyle meclisten geçerken, partiler bu durumu eleştiren açıklamalar yaptı.

YÖNETİMDEKİ 3 PARTİDEN ELEŞTİRİ: ‘KİLİT PARTİ OLMA İMKANI VERİLMEMELİ’

Thüringen Eyaleti’nin Sol Partili Başbakanı Bodo Ramelov, CDU’nun tutumunu, “CDU, şeytanla işbirliği yaptı” sözleriyle eleştirdi. Sol Parti Thüringen Eyalet Meclis Grubu Başkanı Steffen Dittes de CDU’yu AfD’nin desteğiyle küçük bir koalisyon kurmakla suçladı. AfD’nin desteğinin tesadüf olmadığını ileri süren Dittes, bu partinin CDU’nun desteğiyle eyalet yönetiminde söz sahibi olmak istediğini söyledi.

Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD’nin Genel Sekreteri Kevin Kühnert, AfD’nin desteğinin bir kaza olmadığını, CDU’nun bilerek yasa teklifi sunduğunu savundu. Alman Birinci Televizyonu’na konuşan Kühnert, “CDU böyle devam ederse, parlamenter demokrasi artık olması gerektiği gibi olmayacak. Demokratlar, AfD’ye kilit parti olma imkanı vermemeli” dedi.

Yeşiller Federal Eş Başkanı Ricarda Lang da CDU’nun tutumunu eleştirerek CDU’nun Federal Genel Başkanı Friedrich Merz’ten partisinin AfD ile işbirliği konusuna açıklık getirmesini istedi. Başkent Berlin’de konuşan Lang, “Bir demokraside, aşırı sağcı bir partiyle işbirliği yapmayacak istikrarlı bir muhafazakar partiye ihtiyaç var” görüşünü ifade etti.

‘HALKIN YARARINA OLAN BİR YASA HAZIRLADIK’

CDU Thüringen Birliği Başkanı Mario Voigt, eleştiriler karşısında ‘halkın ve eyalet ekonomisinin yararına’ bir yasa teklifi hazırladıklarını söyledi. Voigt, AfD’yi kastederek, “Böyle bir yasayı yanlış kişilerin onaylayıp onaylamamasına bakarak yapamazdık” dedi.

CDU Federal Genel Başkanı Merz de RTL televizyonunda aynı yönde görüş bildirerek, “Federal ve eyalet düzeyinde AfD ile işbirliği yapmayacağız, bu görüşümüzde bir değişiklik yok” diye konuştu. Yasaya destek veren liberal Hür Demokrat Parti’nin (FDP) Federal Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Linder, sorumluluğun CDU’da olduğunu söyledi. Bununla birlikte, o da yasanın insanların yararına bir yasa olduğu görüşünü ifade etti.

AfD’nin aşırı kanadından olan partinin Thüringen Birliği Başkanı Björn Höcke ise teklifin eyalet meclisinden geçmesini “Thüringen için iyi bir gün, bu pragmatik politikadır” diyerek değerlendirdi. Höcke, Hitler dönemini öven sözleriyle gündeme gelen bir politikacı. Mahkeme kararıyla kendisine ‘faşist’ demek de hakaret ve suç sayılmıyor. AfD’nin Thüringen Birliği, ‘aşırı sağcı’ olduğu gerekçesiyle Anayasayı Koruma Dairesi tarafından izleniyor.

‘AFD MECLİSLERDE YOKMUŞ GİBİ DAVRANILAMAZ’

CDU’nun AfD’nin desteğiyle yasa teklifini Thüringen Eyalet Meclisi’nden geçirmesi, medyada farklı biçimde yorumlandı. CDU’nun tutumuna anlayışla yaklaşan yorumlar kadar eleştiren yorumlar da yer aldı. Thüringen Eyaleti Kamu Yayın Kurumu MDR’de Jens Hänisch, somut konulara yönelik yasa tekliflerinin, AfD’ye destek olarak sunulmasının doğru olmayacağını savundu. AfD’nin yok sayılamayacağını belirten Hänisch, “AfD’ye ihtiyaç olmadan arsa alım vergisinin düşürülmesi için mecliste çoğunluk sağlanabilirdi, ama sağlanamadı. Böyle devam ederse, demokrasi kaybeder, AfD güçlenir” diye konuştu.

Thüringische Landeszeitung, “CDU’nun AfD ile işbirliği yapmadık” savunmasını inandırıcı bulmayarak, “CDU, iyi bir yasayı AfD’nin tutumuna bakarak yapmayacağını söylüyor, ama yaptığı bu. Başka partilerden destek bulamayacağını bildiği halde yasa teklifini meclise getiriyor ve çoğunluk arıyor” değerlendirmesini yaptı.

Berlin’de yayınlanan Die Tageszeitung (taz) ise Federal CDU lideri Merz’in, “AfD ile işbirliği yok” açıklamasının sözde kaldığını yazdı. Gazetenin değerlendirmesinde, CDU’nun bir bölümünün AfD ile arasında ‘ateş duvarı’ istemediği görüşü savunuldu.

AFD, THÜRİNGEN EYALETİNDE BİRİNCİ PARTİ

2019 eyalet meclisi seçiminde yüzde 23,4 oy alan AfD, geçen temmuz ayındaki ankete göre oyunu yüzde 32’ye yükseltmiş görünüyor. AfD, bu oranla birinci parti konumunda bulunuyor. Sol Parti’nin oy oranı ise yüzde 31’den yüzde 22’ye kadar gerilemiş durumda. Aynı ankete göre, bugün bir seçim olması halinde CDU yüzde 20, SPD yüzde 10 oy alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x